Dar své duši – sebepoznání

 

Darem sebepoznání se můžeme obdarovat jen my sami. A víte proč? Kdo jiný by měl schopnost nahlédnout do nejhlubšího nitra naší duše, mysli, buněčné paměti rodových stop? Sami se sebou jsme každou vteřinu svého života, každý okamžik, když jsme v pohybu, když prožíváme emoce, nasloucháme zvukům, pozorujeme okolí, přemýšlíme, sníme a reagujeme dle impulsů z nitra.

Sebepoznání nás obohacuje vztahem k sobě samému, láskyplným a chápavým, přináší nám do života sebeúctu a sebepřijetí, posiluje naši zodpovědnost za své rozhodování a napomáhá porozumět příčinám i následkům našeho konání.

A proč je to vlastně důležité?

Nic není takové, jak na první pohled vypadá !

Všechno dění kolem nás má hlubší význam a souvislosti. Každý z nás máme ve svém životě zvládnout určitý úkol, poslání, máme projít vývojem vlastní existence a povýšit v hodnotách našeho osobního růstu. Aby to všechno bylo pro nás snadnější a hlavně srozumitelnější, abychom si se svým životem věděli rady a uměli si odpovědět na mnohé otázky, může si každý z nás zvolit vlastní způsob a postoj ve svém vývojovém procesu. Problémy, které v nás zůstaly jako bolestivé vzpomínky, stále přitahují do našeho života podobné situace, protože sami před sebou neutečeme. Dokonce když si myslíme, že jsme na ně zapomněli, žijí v nás a stále provokují podobné situace, abychom je konečně vyřešili jinak. Čím více se něčeho bojíme, tím více si to přitahujeme a zkoušky na nás doléhají podle našich vnitřních sil.

Vždy dostáváme to, s čím podvědomě souhlasíme !

Nejpodstatnějším prvkem osobní zodpovědnosti je naučit se vnímat podněty své duše (intuici, inspiraci, vnitřní hlas) a naplňovat její potřeby svým záměrem a následnou realizací tohoto záměru, tedy akcí.

Emoční pocity naopak pocházejí z minulých zkušeností, které jsme již prožili, nebo jsme je přijali z kolektivního vědomí, proto nemohou být specifické a mohou nás svést na nesprávnou cestu. Správné myšlení dokáže silně ovlivnit život jedince, protože dění v průběhu každého dne určujeme vlastními myšlenkami. Nezapomeňme, že jakékoliv problémy a zkoušky mají svůj konec, důležité je být připraveným a vidět naději v pozitivní řešení.

Naše životní pouť není ničím jiným, než zrcadlením naší duševní situace a tím i postojem k okolnímu světu. Jakmile to poznáme, je v našich rukou tuto situaci měnit a tím přetvářet vlastní život podle svých přání. Vnímáním hlubších lidských hodnot můžeme přispět k vlastní transformační očistě od nefungujících systémů přesvědčení, a od všech programů našeho vědomí, které nám zabraňují vnímání celé reality, ve které se nacházíme.

Realitou našeho bytí je mnohem víc, než jen to, co vidí naše oči !

Tu nejvzácnější knihovnu všech moudrostí, záznamů a vědění máme skrytou uvnitř naší lidské schránky, pod viditelným hmotným tělem. Naše těkavá mysl hledá poklady a vědomosti, odpovědi a cesty všude okolo zvenku, ale mnohdy si neuvědomíme, že ten dar, se kterým jsme se narodili, máme vlastně uvnitř sebe skrytý a nikdy nás nemůže opustit. S touto existenční esencí i odejdeme z pozemské návštěvy zpět „Domů“.

Smyslem lidského života je vnitřní růst a rozvoj prostřednictvím znalostí, zkušeností a pochopení. Učíme se hlavně prostřednictvím vztahů na všech úrovních, partnerských, rodinných, pracovních i sociálních a ten nejdůležitější je vztah k sobě samému. Vše, co nám život připravuje, je pro nás z určitého úhlu pohledu „správné“, jen to často nemůžeme dobře pochopit a přijmout. Své chování a myšlení jsme ochotni a schopni změnit, někdy až přes bolestné životní zkušenosti.

Pak se v životě začnou dít věci jinak a porozumíme, dříve nepochopené. Už jste se také rozhodli těmito dary poznání obdarovávat?

© 2017 Miriam Zikmundová – autorka textu, www.miriamzikmundova.cz

Miriam Zikmundová

 

Dar své duši – sebepoznání
[pm_share text="Děkuji za sdílení:      "]
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien